Evidence skutečných majitelů a významné nové sankce
Evidence skutečných majitelů se v jarních měsících 2021 změní. Ve Sbírce zákonů byl vyhlášen nový zákon o evidenci skutečných majitelů pod č. 37/2021 Sb., který by měl nabýt účinnosti 1. června 2021. S některými novými pravidly této nové právní úpravy bychom Vás rádi seznámili v těchto News.
Nový zákon o evidenci skutečných majitelů (dále též jen „Evidenční zákon“) kromě přesnějšího vymezení pojmu skutečný majitel a souvisejících definic upravuje podrobněji také řízení o zápisu do evidence skutečných majitelů a zejména zavádí zcela nové sankce za nesplnění povinnosti provést řádný zápis v evidenci skutečných majitelů. Tyto nové sankce budou spočívat jednak v možnosti uložit za chybějící nebo nesprávný zápis v evidenci skutečných majitelů finanční pokutu, ale též v omezení, resp. zákazu výplaty podílu na zisku a omezení výkonu hlasovacího práva těch společníků, kteří nebudou zapsáni jako skuteční majitelé, byť jimi jsou.
Nové definice
Evidenční zákon byl přijat v návaznosti na požadavky tzv. 5. AML směrnice EU.
Ty směřují k vyšší transparentnosti a vyšší efektivitě právní úpravy evidence skutečných majitelů. Evidenční zákon proto ukládá tzv. evidujícím osobám (tedy v zásadě každé právnické osobě se sídlem na území ČR a svěřenským správcům u svěřenských fondů) povinnost zajistit, aby v evidenci skutečných majitelů byly zapsány všechny fyzické osoby, které naplňují definici skutečného majitele.
Skutečným majitelem se dle nové definice rozumí každá fyzická osoba, která je tzv. koncovým příjemcem, anebo osobou s koncovým vlivem. Evidenční zákon pak podrobně definuje tyto nové pojmy pro různé typy právnických osob. Například tedy platí, že:
- koncovým příjemcem obchodní korporace (tedy obchodní společnosti) je každá osoba která má přímo nebo nepřímo právo na podíl na zisku, jiných vlastních zdrojích nebo likvidačním zůstatku obchodní korporace větší než 25 %, a tento podíl dále nepředává;
- osobou s koncovým vlivem v obchodní korporaci je každá fyzická osoba, která je ovládající osobou podle zákona o obchodních korporacích.
Nelze-li žádného skutečného majitele určit ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze po evidující osobě rozumně požadovat (přičemž provedení takových kroků je třeba prokazatelně dokladovat), platí, že skutečným majitelem je každá osoba ve vrcholném vedení korporace.
Řízení o zápisu, veřejnost evidence a nesrovnalosti v zápisu
Nový Evidenční zákon dále nově upravuje řízení o zápisu do evidence skutečných majitelů, které povedou rejstříkové soudy. Nově se též zavádí částečná veřejnost evidence o skutečných majitelích. Kdokoliv tak bude moci získat částečný výpis z evidence, kde budou uvedeny údaje o skutečném majiteli.
Evidenční zákon dále zavádí institut tzv. nesrovnalosti v evidenci skutečných majitelů a soudní řízení o nesrovnalosti. To má rejstříkovému soudu umožnit efektivně vymáhat povinnost provést zápis do evidence. Nové povinnosti ve vztahu k nesrovnalostem se ukládají též povinným osobám dle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (např. finančním institucím jako bankám či pojišťovnám, ale též např. auditorům, advokátům, notářům, daňovým poradcům a dalším osobám), kteří budou povinni v některých případech na nesrovnalosti upozorňovat své klienty, případně pak rejstříkový soud.
Významné nové sankce – dopad na výplatu zisku a korporátní rozhodnutí
Zásadní změnu doznají oproti stávající právní úpravě sankce za nesplnění povinnosti provést řádný zápis v evidenci skutečných majitelů.
V souladu s požadavky 5. AML směrnice se zavádí sankce za přestupky, a to až do výše 500.000,- Kč. Ta může postihnout jak evidující osobu (např. obchodní společnost), tak ale i jejího skutečného majitele, koncového příjemce nebo např. osobu s koncovým vlivem, pokud neposkytnou potřebnou součinnost evidující osobě.
Naprosto revoluční je pak zavedení sankcí, které mají dopady na vnitřní rozhodnutí obchodní korporace.
Pokud skutečný majitel obchodní korporace nebude zapsán v evidenci skutečných majitelů, nesmí mu obchodní korporace vyplatit podíl na zisku. Nesmí jej vyplatit ani jiné právnické osobě (např. mateřské společnosti), u níž je rovněž skutečným majitelem. Totéž platí i v případě, že obchodní korporace nemá v evidenci skutečných majitelů zapsaného žádného skutečného majitele. Výplata podílu na zisku v rozporu s tímto zákazem by představovala na straně statutárních orgánů společnosti porušení jejich povinností a mohla by založit jejich osobní povinnost k náhradě škody vůči společnosti.
Obdobně platí, že není-li skutečný majitel obchodní korporace zapsán v evidenci skutečných majitelů, nesmí při rozhodování valné hromady této obchodní korporace vykonávat hlasovací práva nebo rozhodovat jako její jediný společník. Rozhodnutí přijaté v rozporu s takovým zákazem by bylo stiženo neplatností, kterou by bylo třeba uplatnit u soudu postupem dle zákona o obchodních korporacích.
Tyto posledně uvedené sankce (omezení, resp. zákaz výplaty podílu na zisku a omezení hlasovacích práv) představují bezprecedentní a významný zásah veřejnoprávní regulace evidence skutečných majitelů do vnitřních poměrů právnických osob, zejména obchodních společností.
Z výše uvedených důvodů doporučujeme zejména všem statutárům obchodních společností a též společníkům nepodcenit v příštích měsících přípravu na účinnost Evidenčního zákona. Je v zájmu společností i jejich skutečných majitelů případné chybějící či neúplné zápisy v evidenci skutečných majitelů co nejdříve doplnit.
V případě dotazů či nutnosti přizpůsobení nové úpravě Vám samozřejmě rádi poskytneme naši odbornou podporu.