Avízo připravovaných změn – zákoník práce
Rádi bychom Vás informovali o aktuálním vývoji v oblasti pracovního práva. Vzhledem k významu připravovaných změn bychom k nim rádi krátce obrátili Vaši pozornost ještě před jejich přijetím v české legislativě.
Novelizace zákoníku práce – transpozice směrnic EU i další novinky
Očekává se novelizace zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „zákoník práce“), kterou má být především provedena transpozice dvou směrnic EU a jež např. rozšíří informační povinnosti zaměstnavatelů, bude mít významný dopad zejména do právní úpravy dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a bude představovat i určité dílčí rozšíření práv zaměstnanců, kteří jsou rodiči nebo osobami pečujícími. U obou dále uvedených směrnic již uplynula lhůta, v níž byla Česká republika povinna transpozici provést, a to 1., resp. 2. srpna 2022, proto se předpokládá, že novela bude přijata v blízké době.
Navrhovaným obsahem novely je také s ohledem na požadavky praxe právní úprava práce na dálku a dále zefektivnění doručování v pracovněprávních vztazích. Návrh novely, jejímž předkladatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, je nyní v meziresortním připomínkovém řízení (s termínem připomínek do 11.10.2022).
Směrnice TPWC (pracovní podmínky)
Zmiňujeme obecně vybrané významné změny, které jsou zohledňovány v návrhu novely zákoníku práce, z první směrnice, a to směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1152 ze dne 20. června 2019 o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii („směrnice TPWC“):
- Rozšíření informační povinnosti zaměstnavatele vůči zaměstnanci. Návrh novely zohledňuje požadavky směrnice týkající se rozšíření povinností zaměstnavatele písemně informovat zaměstnance při vzniku pracovněprávního vztahu o taxativně vyjmenovaných skutečnostech.
- Zkrácení lhůty u informační povinnosti zaměstnavatele. Navrhuje se zkrácení lhůty ke splnění informační povinnosti o shora naznačených skutečnostech ze současného 1 měsíce od vzniku pracovního poměru na 7 dní od vzniku pracovního poměru, a o jejich změnách nejpozději v den jejich účinnosti.
- Změny v právní úpravě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Navrhuje se v dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr stanovit povinnost zaměstnavatele určit zaměstnanci rozvrh pracovní doby. Dále se navrhuje, aby se na zaměstnance pracujícího na základě těchto dohod vztahovala ustanovení zákoníku práce upravující pracovní dobu a dobu odpočinku, ustanovení upravující veškeré překážky v práci, právo na dovolenou, právo na příplatky a pro určité případy se upravuje právo zaměstnance požádat o řádné odůvodnění propuštění.
- Možnost přechodu na jistější formu zaměstnání. Navrhuje se za podmínek stanovených zákoníkem práce zakotvit možnost pro zaměstnance písemně požádat zaměstnavatele o zaměstnání v pracovním poměru v případě, že jeho právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr by v souhrnu trvaly v předchozích 12 měsících po dobu nejméně 6 měsíců a povinnost zaměstnavatele v určité lhůtě poskytnout zaměstnanci odůvodněnou písemnou odpověď.
Navrhované změny mají vést k zajištění odpovídající úrovně transparentnosti a předvídatelnosti, pokud jde o pracovní podmínky zaměstnanců.
Směrnice WLB (work-life balance)
Z druhé směrnice, a to směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1158 ze dne 20. června 2019 o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob a o zrušení směrnice Rady 2010/18/EU („směrnice WLB“), vybíráme následující záležitosti, které návrh novely upravuje. Jedná se zpravidla jen o dílčí, doplňující či upřesňující úpravy:
- Práva zaměstnanců týkající se rodičovské dovolené. Navrhuje se např. písemná forma žádosti o rodičovskou, která by měla být zaměstnavateli doručena zpravidla 14 dnů předem.
- Právo žádat o pružné uspořádání práce za účelem péče pro zaměstnance, kteří jsou rodiči a pečujícími osobami. Nově se zejména navrhuje upravit povinnost zaměstnavatele umožnit výkon práce mimo pracoviště zaměstnavatele (tj. práci na dálku ve smyslu novelizovaného § 317 zákoníku práce), nebrání-li tomu vážné provozní důvody nebo povaha vykonávané práce, jakož i právo zaměstnance, jemuž bylo pružné uspořádání práce umožněno, požádat o obnovení původních pracovních podmínek.
- Pečovatelská dovolená. Navrhuje se rozšíření okruhu osob, které budou mít nárok na ošetřovné při péči o nemocného člena rodiny, o zaměstnance pracující na základě dohody o provedení práce, dohody o pracovní činnosti a v zaměstnání malého rozsahu.
Další navrhované novinky
Kromě transpozice výše uvedených směrnic reaguje návrh novely zákoníku práce také na požadavky, které zaznívají z praxe.
Práce na dálku (home office). Podstatných změn by mohl doznat § 317 zákoníku práce, který má nově výslovně upravovat práci na dálku. Navrhuje se zakotvení povinnosti uzavřít písemnou dohodu o práci na dálku pro případ výkonu práce z jiného místa, než je pracoviště zaměstnavatele a stanoví se výčet podstatných náležitostí dohody. Navrhuje se také možnost nařídit práci na dálku ve stanovených výjimečných případech. V návaznosti na požadavky praxe se navrhuje administrativní zjednodušení poskytování náhrad nákladů zaměstnanci tak, že zákon pro určitý okruh obvyklých nákladů upravuje formu úhrady paušální částkou; jiné náklady, zejména nahodilé by za účelem náhrady zaměstnanec zaměstnavateli nadále prokazoval. Upravují se i další práva a povinnosti (např. povinnost zaměstnavatele zajistit kontakt s ostatními zaměstnanci, aby nenastával pocit izolace zaměstnance).
Doručování. Navrhují se podstatné změny při doručování písemností zejména využití doručování prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací jako efektivního prostředku komunikace také v pracovněprávních vztazích.
Navrhovaný text novely zákoníku práce a popsané možnosti mohou být v průběhu legislativního procesu změněny, proto o platném znění a dalších podrobnostech Vás budeme rádi informovat po přijetí novely zákoníku práce.
V případě dotazů jsme Vám rádi k dispozici.