Blog

News 1/2023

Aktuální změny v pracovněprávní oblasti

Rádi bychom Vás informovali o některých aktuálních změnách v pracovněprávní oblasti.

Stručně, přehledně, chronologicky (dle data jejich účinnosti) je pro Vás rádi shrnujeme:

  • Od 1. 12. 2022 platí změna v zákoníku práce, na jejímž základě byla doplněna otcovská dovolená jako nová překážka v práci na straně zaměstnance. V souvislosti s narozením dítěte a péčí o ně je dle nového ustanovení zákoníku práce zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci otcovskou dovolenou. Otcovská dovolená přísluší zaměstnanci po dobu poskytování dávky otcovské poporodní péče dle zákona o nemocenském pojištění. Zaměstnanci na otcovské dovolené se poskytuje stejná ochrana jako zaměstnankyni na mateřské dovolené (např. zákaz výpovědi s určitými výjimkami a okamžitého zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele po dobu otcovské dovolené, právo na zařazení na původní práci a pracoviště, právo na dovolenou bezprostředně navazující na otcovskou dovolenou atd.).
  • Od 1. 12. 2022 se dle zákoníku práce také na dobu, kdy je zaměstnanci nařízena karanténa vztahuje zákaz výpovědi z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele (s výjimkami). Současně bylo také v zákoníku práce doplněno, že pro případ, kdy je během dovolené zaměstnanci nařízena karanténa dochází k přerušení dovolené, ledaže zaměstnanec požádá o pokračování v čerpání dovolené i během karantény.
  • Od 1. 12. 2022 došlo dále v oblasti nařízené karantény ke zjednodušení komunikace v souvislosti s  realizací záměru „elektronizace karantény”, nařízená karanténa a procesy s ní spojené (oznámení) se stejně jako dočasná pracovní neschopnost provádějí nově elektronicky (v elektronické podobě).
  • Od 1. 1. 2023 platí změny v oblasti pracovnělékařských služeb zejména pracovnělékařských prohlídek zaměstnanců. Jednou z hlavních změn je, že se ruší povinnost periodické pracovnělékařské prohlídky v 1. a 2. kategorie u „bezrizikových profesí“ (bezrizikové kat. práce, práce bez profesního rizika) u zaměstnanců v pracovním poměru a tyto se nově provádějí jen, pokud to zaměstnavatel nebo zaměstnanec vyžadují. Upozorňujeme, že se neruší povinnost vstupních prohlídek zaměstnanců, ta nadále trvá. Periodické prohlídky se pak mj. provádějí také v případě prací stejného druhu vykonávaných na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, pokud jde o práce v profesním riziku nebo konané podle jiného právního předpisu nebo pokud provádění těchto prohlídek zaměstnanec či zaměstnavatel vyžaduje. Změny většího rozsahu doznala i oblast dohledu na pracovišti.
  • Od 1. 1. 1023 došlo k aktualizaci výše údajů pro účely cestovních náhrad poskytovaných zaměstnancům, a to na základě vyhlášky č. 467/2022 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad pro rok 2023.
  • Od 1. 1. 2023 byla zvýšena minimální mzda. Měsíční minimální mzda pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin týdně se zvýšila na 17 300 Kč a minimální mzda za hodinu na 103,80 Kč. U jiných délek stanovené týdenní pracovní doby pak dle přepočtu činí výše minimální mzdy za hodinu u stanovené týdenní pracovní doby 38,75 hodiny 107,10 Kč a u stanovené týdenní pracovní doby 37,5 hodiny 110,70 Kč. Dále došlo ke zvýšení nejnižší úrovně zaručené mzdy, to ovšem pouze v 1. a 8. skupině prací.
  • Od 1. 2. 2023 může zaměstnavatel u vybraných skupin zaměstnanců při splnění zákonných podmínek uplatnit nárok na slevu na pojistném na sociální zabezpečení za daného zaměstnance, a to poprvé za měsíc únor 2023.
    Tato možnost se týká zaměstnanců v pracovním poměru (nebo služebním poměru) se sjednanou kratší pracovní dobou. Pro uplatnění slevy je potřeba splnit všechny další podmínky stanovené zákonem (včetně např. kratší pracovní doby v rozsahu nejméně 8 hodin a nejvíce 30 hodin týdně) a současně nesmí nastat žádný z důvodů, při jehož existenci sleva na pojistném za zaměstnance nenáleží. Zákonnou podmínkou pro uplatnění nároku na slevu na pojistném je předchozí oznámení záměru uplatňovat slevu na pojistném za konkrétního zaměstnance České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nárok na slevu na pojistném za téhož zaměstnance může mít pouze jeden zaměstnavatel. Proto platí pravidlo, že má-li záměr za téhož zaměstnance uplatňovat slevu na pojistném více zaměstnavatelů, sleva na pojistném za tohoto zaměstnance náleží tomu zaměstnavateli, který oznámil České správě sociálního zabezpečení tento záměr jako první.

V případě konkrétních dotazů se na nás neváhejte obrátit, jsme Vám kdykoliv rádi k dispozici.

Tým WTS Alfery, Alfery Hrdina Advokáti