Nový způsob odepisování fotovoltaických elektráren
Novela zákona o daních z příjmů, která nabývá účinnosti 1. srpna 2025, přináší významné změny týkající se odpisování hmotného majetku využívaného k výrobě elektřiny ze slunečního záření, tedy fotovoltaických elektráren (FVE).
Hlavní změnou je zrušení dosavadního zvláštního způsobu odpisování FVE po dobu 240 měsíců a jeho nahrazení standardním odepisováním dlouhodobého majetku dle daňových odpisových skupin.
OD KDY?
Nový způsob odepisování se bude týkat FVE zařazených od 1.srpna 2025.
Zároveň u fotovoltaických elektráren, které byly zařazeny po 30. červnu 2024 a u kterých bylo zahájeno od tohoto data odpisování, již bude možné uplatnit nový způsob odpisování podle nového znění zákona, pokud se tak poplatník rozhodne.
V případě FVE, které byly zařazeny před 1. srpnem 2025, resp. 30. červnem 2024 se nadále použijí dosavadní pravidla pro stanovení daňových odpisů uvedená v § 30b zákona o daních z příjmů, tj. i nadále budou uplatňovány časové rovnoměrné odpisy v celkové délce 240 měsíců.
JAK?
Základním principem nového daňového přístupu k dlouhodobému majetku je rozdělení elektrárny na jednotlivé komponenty a samostatné zařazení každé z nich do příslušné odpisové skupiny dle Klasifikace CZ-CPA a CZ-CC. Zároveň bude na poplatníkovi daně, zda zvolí rovnoměrné nebo zrychlené odepisování, nebo zda v případě potřeby daňové odpisy zcela přeruší.
Pamětníkům daňových předpisů po tomto úvodu možná vyvstane na mysli, že nová právní úprava až nápadně připomíná právní stav roku 2010 a let předcházejících. A je to tak, i daňová historie se někdy opakuje.
U stavebních částí FVE k žádné změně novelou nedochází a zařazení do 4. až 6. daňové odpisové skupiny zůstává takto:
- Konstrukce včetně kabelů bude odpisována v příslušné daňové odpisové skupině buď jako samostatná stavba, nebo jako součást či technické zhodnocení jiné stavby.
- Konstrukce včetně kabelů, která má dle stavebního zákona charakter dočasné stavby, bude odepisována po dobu trvání dočasné stavby.
Technologická část FVE by se nově měla daňově odepisovat v souladu se zákonem o daních z příjmů jako jakýkoliv jiný dlouhodobý majetek. Dle Sdělení k této problematice, kterou vydalo Generální finanční ředitelství, by zatřídění technologické části FVE mělo vypadat takto:
- Panely s měniči – 2. odpisová skupina,
- Bateriové úložiště – 2. odpisová skupina,
- Generátory – 3. odpisová skupina.
Pro úplnost dodáváme, že fotovoltaická elektrárna, která je umístěna na budově a je zdrojem elektrické energie jen pro tuto konkrétní budovu, je chápána jako součást budovy, a tak i odepisována.
Staronový způsob daňového odepisování s sebou ve většině případů přinese zkrácení doby odepisování technologické části FVE, což je pro daňové poplatníky dobrá zpráva.
Krátce k dorovnávací dani
Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o dorovnávacích daních, která prodlužuje lhůty pro podání prvního daňového přiznání a informačního přehledu k české dorovnávací dani. Novela ještě musí projít Senátem a musí ji podepsat prezident. Vzhledem k významnému a očekáváme prodloužení lhůt Vás o novela informujeme již v této fázi legislativního procesu.
Lhůta pro podání informačního přehledu činí 15 měsíců od skončení výkazního období, v případě vstupního období pak 18 měsíců. Termínem pro podání informačního přehledu za vstupní období kalendářního roku 2024 bude 30. červen 2026 (místo původního 31. října 2025).
Lhůta pro podání daňového přiznání k přiřazované a české dorovnávací dani bude 22 měsíců od skončení výkazního období (tedy pro období kalendářního roku 2024 to bude datum 31. října 2026).
Pro úplnost dodáváme, že lhůtou pro podání zprávy podle zemí (CbC) je pro období kalendářního roku 2024 v rámci zemí EU konec roku 2025. Této zprávě by měly společnosti, resp. koncerny věnovat zvláštní pozornost, protože může sloužit jako podklad pro zjednodušený postup při vykazování dorovnávacích daní v počátečních období implementace dorovnávací daně. Pokud např. na základě údaje z CbC reportingu vyjde efektivní sazba daně z příjmů skupiny nad stanovenou hodnotu 15 %, bude možné aplikovat jeden z tzv. bezpečných přístavů (safe harbor). Za danou skupinu pak nebude potřeba provádět detailní kalkulaci dorovnávacích daní a platit dorovnávací daň.
Krátce k povinnému auditu účetní závěrky
Poslanecká sněmovna schválila rovněž novelu zákona o účetnictví. Kritéria pro povinný audit účetní závěrky by se od 1. ledna 2026 měla změnit následovně:
- čistý obrat se zvyšuje z 80 mil. Kč na 240 mil. Kč,
- netto hodnota aktiv se zvyšuje ze 40 mil. Kč na 120 mil. Kč,
- počet zaměstnanců (tedy 50) zůstává nezměněn.
O dalším legislativním vývoji Vás budeme informovat.
S přátelským pozdravem,
Tým WTS Alfery