Blog

News 4/2024

Aktuální praktické změny v pracovněprávní oblasti

Zdravíme Vás a dovolujeme si Vás oslovit s aktuálními praktickými změnami v pracovněprávní oblasti.

V souvislosti s přijetím zákona č. 230/2004 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, si dovolujeme upozornit na možnost samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem, a to s účinností od 1. 1. 2025. K tomu, aby si zaměstnanec mohl sám rozvrhovat pracovní dobu, musí nejprve uzavřít písemnou dohodu se zaměstnavatelem. Uvedená povinnost platí jak pro zaměstnavatele zaměstnávající zaměstnance na základě pracovní smlouvy, tak pro tzv. dohodáře vykonávající pro zaměstnavatele práci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, tj. DPP a DPČ.

S účinností od 1. 10. 2023 platí, že zaměstnavatel má povinnost i zaměstnancům, kteří pro něj konají práce na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, písemně rozvrhnout pracovní dobu v písemném rozvrhu pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 3 (kalendářní) dny před začátkem směny nebo období, na které je pracovní doba rozvrhována. Je však možné, aby se zaměstnavatel dohodl se zaměstnancem na jiné době seznámení s rozvrhem pracovní doby, a to jak na době
kratší, tak i případně delší. Zaměstnavatel není povinen pracovní dobu těmto zaměstnancům rozvrhovat na delší období předem, ale bude postačovat, když zaměstnanci naplánuje směnu, případně směny tak, aby splnil zákonnou či dohodnutou dobu seznámení zaměstnance s rozvrhem.

V dohodě o rozvržení pracovní doby zaměstnancem se strany mohou dohodnout na zavedení (samo)rozvrhování a současně je vhodné zakotvit zcela jasná pravidla a limity. Samorozvrhování směn zaměstnancem bez písemné dohody se zaměstnavatelem bude nepřípustné a dle novely zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, půjde od 1. 1. 2025 o přestupek, který může být sankcionován pokutou až do výše 300.000,- Kč.

Kromě toho je nutné od 1. 1. 2025 u jednotlivých zaměstnanců prověřit, zda uzavřená pracovní smlouva či dohoda o provedení práce, případně dohoda o pracovní činnosti splňuje náležitosti zákoníku práce stran minimální mzdy. Do zákoníku práce byl zmiňovanou novelou včleněn valorizační mechanismus minimální mzdy a současně došlo ke zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru.

V návaznosti na shora uvedenou novelu zákoníku práce nabízíme Vaší společnosti provedení revize a kontroly pracovněprávních dokumentů a zpracování návrhu dohody o rozvržení pracovní doby zaměstnancem, pokud to umožňuje povaha provozu zaměstnavatele.

Pokud budete mít o provedení revize a zpracování potřebných pracovněprávních dokumentů zájem, dejte nám prosím vědět, s ohledem na požadavky a rozsah dokumentů Vaší společnosti bychom následně připravili cenovou nabídku.

S přátelským pozdravem,
Tým WTS Alfery, Alfery Hrdina Advokáti