Novela zákona o dorovnávacích daních
Je to již více než půl roku, co byl v Poslanecké sněmovně načten vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 416/2023 Sb., o dorovnávacích daních pro velké nadnárodní skupiny a velké vnitrostátní skupiny. K dnešnímu dni však novela prošla pouze prvním čtením a čeká na projednání výbory před zahájením čtení druhého.
Vzhledem k protahujícímu se legislativnímu procesu tak vzniká reálné riziko, že novela nemusí být schválena včas a prodloužení lhůt pro podání daňového přiznání a informačního přehledu k české dorovnávací dani, které novela navrhuje, je do jisté míry v ohrožení. Kromě prodloužení lhůt novela cílí taktéž na harmonizaci českého zákona o dorovnávacích daních s výklady OECD a samotnou evropskou směrnicí. Dle přechodných ustanovení by novela zákona o dorovnávacích daní měla nabýt platnosti již pro zdaňovací období započaté od 31. prosince 2023.
Níže Vám přinášíme stručný přehled vybraných změn, které by měla novela zákona o dorovnávacích daních přinést.
- Dle současného znění zákona o dorovnávacích daních je povinnost podat daňové přiznání k české dorovnávací dani nejpozději do 10 měsíců po uplynutí zdaňovacího období, tedy do konce října 2025 za zdaňovací období kalendářního roku 2024. Informační přehled k české dorovnávací dani je nutné podat ve stejném termínu. Novela zákona o dorovnávacích daních prodlužuje lhůtu pro podání přiznání k české dorovnávací dani na 22 měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Novela dále navrhuje prodloužení lhůty pro podání informačního přehledu k české dorovnávací dani na 15 měsíců po uplynutí zdaňovacího období, u vstupního období má být lhůta prodloužena na 18 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
- Dochází k úpravě podmínek přechodného pravidla bezpečného přístavu, které je založeno na informacích obsažených ve zprávě podle zemí.
- Dochází k rozšíření trvalých pravidel bezpečných přístavů ve vztahu k nevýznamným členským entitám, tj. entitám které nejsou zahrnuty do konsolidované účetní závěrky a jejichž výnosy nepřesahují 50 mil. EUR.
- Novela dále konkretizuje výnosy z konsolidované účetní závěrky, které jsou rozhodné pro určení prahové hodnoty 750 mil. EUR.
- Vzniká nový termín – tzv. výkazní období, které nahrazuje zdaňovací období. Výkazní období je definováno jako období, za které se připravuje konsolidovaná účetní závěrka. V případě že se účetní období členské entity liší od výkazního období, údaje členské entity se k výkaznímu období přiřadí způsobem, který se používá pro sestavení konsolidované účetní závěrky.
- Dochází k úpravám ve vymezení jednorázových, krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých rozhodnutí. Tato rozhodnutí bude možné učinit pouze v informačním přehledu.
- Dle novely zákona se dále zavádí možnost podání opravného informačního přehledu a dodatečného informačního přehledu v souladu s daňovým řádem.
- Informační povinnost k české dorovnávací dani by mělo být možné splnit prostřednictvím informačního přehledu k přiřazované dorovnávací dani za předpokladu, že bude obsahovat náležitosti informačního přehledu k české dorovnávací dani.
Vzhledem k nejistotě ohledně včasného schválení novely musí poplatníci počítat s alternativou, že budou povinni podat daňové přiznání a informační přehled k české dorovnávací dani do 10 měsíců po uplynutí zdaňovacího období, tj. do 31.10.2025.
Vývoj legislativního procesu novely zákona o dorovnávacích daních pro Vás budeme dále monitorovat.
Na závěr si dovolujeme připomenout, že česká dorovnávací daň se vztahuje na společnosti, které jsou součástí velkých nadnárodních i vnitrostátních skupin přesahující konsolidovaný roční výnos 750 milionů eur.
V případě konkrétních dotazů se na nás neváhejte obrátit, jsme Vám kdykoliv rádi k dispozici.
Tým WTS Alfery